Пенсійна реформа в Болгарії

Парламент Болгарії схвалив у першому читанні пенсійну реформу – майже через сім місяців після початку обговорень. Найбільш обговорюваним стало питання зміни пенсійного віку, якій поступово буде зрівняний для чоловіків і жінок та досягне в 2037 році 65-ти.

Розмір стажу для виходу на пенсію буде поступово збільшуватися, допоки не досягне 40 років для чоловіків і 37 для жінок у 2027 році. Буде введено і мінімальний вік виходу на пенсію співробітників Міністерства внутрішніх справ — 52 роки і 10 місяців.

Головним досягненням болгарської пенсійної реформи стало встановлення консенсусу між профспілками, роботодавцями та Урядом. Адже пенсійна реформа є достроковою, тож має бути стійкою і визнаною широкими верствами населення. Це також дозволить працівникам і підприємствам спокійно планувати свою діяльність на довгий термін, без постійних різких змін.

Найбільше обурення в дебатах про пенсійну реформу викликала концепція Міністерства внутрішніх справ щодо введення пенсійного віку для його працівників у 52 роки. Насправді вони і сьогодні в середньому виходять на пенсію в тому ж віці, так що для правоохоронців реформа виглядає дуже м’якою.

Одним із найбільш обговорюваних чинників реформи є збільшення ваги страхового стажу у визначенні пенсії. Люди, які мають більш тривалий робочий період до виходу на пенсію, будуть одержувати більш високий коефіцієнт, а отже –висщу пенсію. Таким чином, у планах уряду досягти двох ефектів: з одного боку, заохотити громадян працювати довше, з іншого — стимулювати до повної легалізації бізнесу та сплати податків. У результаті, обидва чинники впливатимуть на збільшення кількості робочих місць в болгарській економіці.

Експерти зазначають, що для досягнення запланованого ефекту від реформи необхідно зупинити загальну практику дострокового виходу на пенсію. Болгарія – серед рекордсменів у Європі щодо кількості людей, які виходять на пенсію до досягнення пенсійного віку. Однією зі шпаринок для цього є пенсії з інвалідності, які насправді отримують всі, хто за ними звертається, зокрема, численні здорові та працездатні громадяни. Тут на перший план виходить всезагальний контроль, аби переконатися, що система призначення пенсії справедлива, і тягар наповнення бюджету лягає рівномірно на все суспільство.

За матеріалами болгарських інформаційних видань