Пенсійна система Румунії є однією з найбільш успішних

Від початку існування обов’язкової накопичувальної пенсійної системи в Румунії сукупна вартість активів восьми пенсійних фондів, які працюють на Рівні ІІ, досягла 4,2 млрд євро, а дохід від інвестиції пенсійних коштів за період з 2008 року становить у середньому 11,2 %. Кількість учасників обов’язкової накопичувальної пенсійної системи за цей час вже перевищила 6 млн осіб.

Добровільна накопичувальна пенсійна система (Рівень ІІІ), впроваджена в 2007 році, складається з 10 фондів та 335 тисяч учасників. Вартість активів під управлінням пенсійних фондів Рівня ІІІ – 221 млн євро. Через нижчі темпи росту активів на цьому рівні інвестиційний дохід фондів від початку роботи Рівня ІІІ становив 8,2 %.

Як бачимо, пенсійні системи, створювані в Румунії, є одними з найбільш успішних у Східній Європі. У 2013 році виникли побоювання, що пенсійний сектор втратить підтримку політичного керівництва країни, і на пенсійну систему чекають складні часі. Однак криза була подолана.

Зараз у країні продовжується реалізація заходів, спрямованих на щорічне підвищення тарифу внесків на 0,5 % допоки він не досягне 6 % у 2017 році.

Разом із цим, одним із пріоритетних завдань розвитку пенсійної системи Румунії є ухвалення законодавства, яке має встановити оптимальніші норми, що регулюватимуть процеси на етапі виплат.

На сьогодні в разі виходу учасника з пенсійної системи з будь-яких причин, він може розраховувати виключно на разову виплату. Експерти наголошують, що це має бути лише тимчасовим заходом, поки не буде створено міцної законодавчої бази для регулювання виплат.

Ще одним пріоритетом є розробка такої нормативної бази, яка буде сприяти диверсифікації інвестиційного пакета, адже наразі румунські фонди інвестують 95 % коштів у національні активи.

Спеціалісти також підкреслюють, що можна суттєво покращити роботу Рівня III пенсійної системи. Бюрократія і відсутність податкових стимулів заважають підприємствам створити у себе добровільні накопичувальні корпоративні пенсійні фонди, роботодавцям це економічно невигідно.

Пенсійні фонди другого і третього Рівнів стали найбільшими національними інституційними інвесторами і провідними учасниками фондового ринку, про що свідчать результати аналізу, оприлюднені асоціацією пенсійних фондів Румунії АРАРR. Станом на кінець 2014 року цими фондами інвестовано 753 млн євро в акції 35 підприємств, тоді як за рік до того цей показник становив 426 млн євро. А до кінця березня 2015 року сукупні інвестиції пенсійних фондів зросли вже до 824 млн євро. На сьогодні сім фондів Рівня II і 10 фондів Рівня III управляють активами сукупною вартістю майже 5 млрд євро.

Кількість учасників пенсійних фондів набагато меншого за обсягами добровільного накопичувального Рівня III за цей час зросла на 11,3 %, склавши приблизно 356 200 осіб, а чиста вартість активів — на 29,8 %.

За матеріалами http://www.ipe.com/countries/сee/romanianpensionfundinvestmentinbuchareststockexchangetops-800m/10007882.article