«Підводні камені» становлення накопичувальної пенсійної системи Російської Федерації

На недержавну пенсійну систему Росії може чекати повторення ситуації, яка мала місце 2014 року, тому що цьогоріч внески з рівня II будуть спрямовані до солідарної системи, щоб скоротити дефіцит бюджету Пенсійного фонду Росії (ПФР).

На Рівні II, в обов’язковій накопичувальній пенсійній системі, що існує там з 2002 р., 6 % заробітної плати працюючої особи з 22 % пенсійного внеску спрямовують або у недержавні пенсійні фонди (НПФ), або у фонд, яким управляє державний Внєшекономбанк, або у ПФР під управлінням приватної компанії. НПФи управляють активами на суму 1,1 трлн. рублів (16,7 млрд. євро) від імені 22 млн. учасників, а Внєшекономбанк управляє активами вартістю на суму 1,9 трлн. рублів.

Крім мораторію, впровадженого у 2014 р. на сплату обов’язкових внесків другого рівня до НПФІв, внески, які були сплачені учасниками НПФ, були також заморожені протягом другої половини 2013 р. Заморожені кошти, що наразі обліковуються на балансі Внєшекономбанку, мали бути розблоковані після того, як НПФи перереєструються як акціонерні товариства, отримають акредитацію від Банку Росії (центрального банку країни і банківського регулятора) і стануть учасниками гарантійного фонду.

Сума внесків за 2013 р. становить 500 млрд. рублів, за 2014 р – 240 млрд. рублів, за 2015 р. – 300 млрд. рублів. Міністерством фінансів підготовлено законопроект щодо перерахування з пенсійних рахунків під управлінням Внєшекономбанк до недержавної пенсійної системи пенсійних заощаджень на суму близько 500 млрд. рублів. Цей процес має початися у 2015 р.

За нещодавно оприлюдненим центральним банком даними, станом на кінець 2014 року 44 з найбільших НПФ, на які припадає 90 % усіх активів, уже отримали статус акціонерного товариства. Однак практики пенсійної системи налаштовані скептично через постійні зміни в політиці держави у цій сфері.