Пенсійна реформа в Болгарії: непростий шлях

Як і багато країн Східної Європи і розвиненого світу в цілому, Болгарія стикається із проблемою незабезпечених зобов’язань у пенсійній системі.

Дискусія щодо реформування пенсійної системи триває вже десять років. Останні пропозиції – підвищення тарифу внесків на соціальне забезпечення замість підвищення пенсійного віку та скорочення схем із достроковим виходом на пенсію осіб, які служать в армії і поліції,  – приносять більше шкоди, ніж користі.

Демографічна ситуація в Болгарії перебуває на другому місці знизу після Латвії у Східній Європі. Середній реальний пенсійний вік там дорівнює 56 років, і десятки тисяч молодих людей виїжджають щороку в пошуках кращих можливостей роботи до Західної Європи, головним чином у Німеччину, Іспанію й Великобританію. За даними статистичної служби Болгарії, лише 2014 року з країни емігрували 30 тисяч осіб.

В останні роки в Болгарії успішно проведено два етапи пенсійної реформи. По-перше, у 2001 році уряд збільшив пенсійний вік до 63 років для чоловіків (із 60) і до 60 років для жінок (із 55). Внаслідок реформи скорочено також кількість пільговиків серед працюючих у промисловому і видобувному секторах. По-друге, в 2011 році уряд підняв пенсійний вік до 65 років для чоловіків і до 63 років для жінок та значно скоротив кількість пільговиків у збройних силах країни.

Однак наприкінці 2013 року скасовано другий етап реформи. У 2015 році реформи знову були заморожені. Замість скорочення кількості працюючих, які мають право дострокового виходу на пенсію, уряд запропонував збільшити ставку податку на соціальне забезпечення на 4,5 %. Разом з тим, на думку експертів, такий захід скоротить дефіцит фонду соціального страхування, однак підвищить рівень безробіття серед молоді. Держава змушена буде збільшити витрати, пов’язані з політикою активізації на ринку праці. Таким чином, скоротиться одне джерело дефіциту бюджету, але збільшиться інше, і проблема залишиться невирішеною.

То що ж робити? В останньому звіті Єврокомісії міститься порада щодо продовження впровадження реформ, початих ще у 2011 році.

За матеріалами Інтернет-видань