Щомісячна компенсація в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи жінці, яка проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу

Чи встановлюється до пенсії щомісячна компенсація в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи жінці, яка проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу, та чи має право така жінка на призначення пенсії в разі втрати годувальника?

Статтею 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім’ї годувальника, які були на його утриманні.

Члени сім’ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон).

Відповідно до статті 36 Закону пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

При цьому, непрацездатним членом сім’ї вважається, зокрема, дружина, якщо вона є інвалідом або досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно зі статтею 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки й чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім’єю жінки й чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов’язків подружжя.

Отже, виплачувати жінці щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та призначати їй пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого чоловіка, з яким вона проживала без реєстрації шлюбу, підстав немає.