Фінська пенсійна система: поєднання державної та приватної форм соціального захисту

Середній розмір пенсії у Фінляндії становить 1549 євро на місяць. Півтора мільйона громадян, або четверта частина жителів країни, отримують пенсію (у тому числі – по інвалідності чи по втраті годувальника).

Пенсійний вік однаковий як для чоловіків, так і для жінок – 63 роки. Проте є немало умов, за яких можна вийти на пенсію достроково. Пенсійну виплату в розмірі 600 євро фін отримуватиме навіть у разі відсутності трудового стажу.

Право на пенсію мають всі, хто після досягнення 18-річного віку прожив у Фінляндії не менше трьох років. Іммігрант може отримати пенсію після 5 років проживання в країні, якщо ж він прибув з країни – члена ЄС – через три роки.

Порівняно з європейськими фінська пенсійна система унікальна: це поєднання приватної та державної форм соціального захисту. Пенсійний фонд представлений приватними страховими компаніями та державними пенсійними фондами, що збирають пенсійні страхові внески. Координує їхню роботу Центр пенсійного захисту, на нього ж покладено функцію інформувати населення про стан та перспективи розвитку пенсійної системи. Збір внесків та виплату пенсій урегульовано законодавчо.

До пенсійного фонду із заробітної плати кожного працюючого відраховується певний відсоток, величина якого коригується щорічно залежно від рівня інфляції. Щорічно уточнюється й розмір пенсійної виплати. Таким чином, громадянин отримує пенсію згідно з рівнем цін і незалежно від того, скільки він сам відраховував до пенсійного фонду.

Завдяки прогресивному оподаткуванню та відносно стабільній економіці держава підтримує малозабезпечені верстви населення. Допомоги отримують студенти й безробітні, одинокі батьки й вагітні жінки. Пенсію, окрім людей поважного віку, отримують непрацездатні громадяни, які не досягли пенсійного віку, інваліди і діти-сироти.

За матеріалами Інтернет-видань