Чи можна відмовитися від дострокової пенсії при влаштуванні на роботу

Мені в 2014 році призначено дострокову пенсію за віком у 55 років (дата народження – 20.07.1959). Чи можу я відмовитися від дострокової пенсії, якщо влаштуюся на роботу?

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон), за наявності страхового стажу не менше 15 років жінки, які народилися з 1 квітня 1959 року до 30 вересня 1959 року, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 58 років.

Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

Відповідно до пункту 5 статті 45 Закону, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає орган, якій призначає пенсію, та не пізніше як через 10 днів від дня їх надходження ухвалює рішення про призначення (перерахунок) або відмову у призначенні (перерахунку) пенсії.

Пенсію за віком призначають довічно.

Відповідно до статті 49 Закону, в разі не отримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд виплату пенсії припиняють. Поновлюють її за рішенням органу, що призначає пенсію, впродовж 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення виплати.

Виплату пенсії поновлюють у порядку, передбаченому статтею 46 Закону, а саме: нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачують за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частину суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачують одночасно, а решту суми – щомісяця рівними частинами, які не перевищують місячного розміру пенсії.

Якщо пенсію за віком Вам призначено та нараховано належні суми, відмовитися від одержання пенсійних виплат Ви вже не можете, оскільки це не передбачено чинним законодавством.

Крім цього, відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, в разі коли жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.