Призначення пенсії особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я під час участі в Революції Гідності

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі – Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року, належать до інвалідів війни.

Призначення пенсії по інвалідності зазначеним особам здійснюється відповідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) на підставі виписки з акту огляду МСЕК, в якій зазначено причину інвалідності «Поранення, каліцтво, контузія чи інші ушкодження здоров’я, одержані під час участі в Революції Гідності», та за наявності необхідного страхового стажу, визначеного цим Законом.

Призначення (перерахунок) пенсії проводять управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) особи, яка визнана інвалідом, на підставі її заяви. Для призначення пенсії до заяви додаються документи про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, документи про стаж (трудова книжка, військовий квиток, диплом про навчання, тощо), посвідчення інваліда війни.

Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), має пред’явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Пенсію по інвалідності обчислюють залежно від групи інвалідності, тривалості страхового стажу, розміру заробітної плати, що отримувала особа. До пенсії встановлюють виплати, передбачені для інвалідів війни (підвищення, цільову грошову допомогу).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» мінімальна пенсійна виплата встановлюється для інвалідів війни І групи – 285 %, для інвалідів війни ІІ групи – 255 %, для інвалідів війни III групи – 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб із 01.01.2016 становить 1 074 грн, із 01.05.2016 – 1 130 грн, із 01.12.2016 – 1 208 грн.

Законом встановлено, що пенсія по інвалідності призначається від дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності (огляду МСЕК).

Переведення з одного виду пенсії (за віком, за вислугу років) на інший здійснюється з дня подання відповідної заяви.