Маю 37 років стажу роботи вчителем у загальноосвітній школі. Під час строкової військової служби брав участь у бойових діях. В якому віці я матиму право на пенсію за віком? Чи призначать мені грошову допомогу в розмірі десяти пенсій як педагогічному працівнику, якщо я вийду на пенсію за віком раніше за 60 років як учасник бойових дій?

Чоловіки-військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менш як 25 років. Це передбачено пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон 1058).

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії зазначеній вище категорії осіб треба додати посвідчення учасника бойових дій і довідку військового комісаріату про період (періоди) проходження військової служби та участі в бойових діях.

Отже, якщо буде підтверджено документально, що в період проходження військової служби Ви брали участь у бойових діях, Ви матимете право на призначення пенсії після досягнення 55-річного віку.

Щодо виплати грошової допомоги, то пункт 7-1 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачає виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій особи станом на день її призначення.

Таку грошову допомогу виплачують, зокрема, якщо на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 (для чоловіків 60 років), особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» – «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У разі призначення пенсії за віком до досягнення 60-річного віку підстав для нарахування зазначеної грошової допомоги немає.

За матеріалами газети «Пенсійний курєр»