Погашення боргів – результат спільної роботи

Забезпечення своєчасного фінансування й виплати пенсій та грошової допомоги є основним завданням Пенсійного фонду, для реалізації якого необхідне стабільне поповнення бюджету. Тож одним з пріоритетів у роботі органів Пенсійного фонду України в Черкаській області є співпраця з органами Державної виконавчої служби та Державної фіскальної служби задля своєчасної та повної сплати страхувальниками єдиного соціального внеску, погашення заборгованості до пенсійного бюджету та, в кінцевому підсумку, забезпечення його фінансової стабільності.

За 10 місяців поточного року до бюджету Пенсійного фонду від платників області надійшло 2,7 млрд. грн. власних коштів, що на 26,7 млн. грн. більше проти відповідного періоду минулого року.

Заборгованість платників за платежами, які адмініструють органи Пенсійного фонду в області, станом на 01.11.2014 становить 71,6 млн. грн. Крім того, за даними Державної фіскальної служби України, заборгованість платників області зі сплати єдиного соціального внеску становить 61,0 млн. грн.

Світлана Зінник, начальник головного управління Фонду на Черкащині, наголошує, що управління вживають усіх передбачених чинним законодавством заходів зі зменшення заборгованості. В арсеналі органів Фонду:

позовна робота щодо стягнення заборгованості з платників;

взаємодія з державною виконавчою службою з примусового стягнення боргів за виконавчими документами;

засідання комісій з питань погашення заборгованості;

зустрічі з керівниками підприємств-боржників, де проводиться роз’яснювальна робота щодо залежності страхового стажу і розміру пенсії від сплати страхових внесків та ін.

У 2014 році комісіям з питань погашення заборгованості направлено 338 матеріалів, на підставі яких на нарадах за участі органів Фонду з метою вжиття заходів, спрямованих на погашення боргів, заслухано 298 керівників. Поінформовано соціальних партнерів по виявлених 148 фактах зростання заборгованості підприємств-боржників.

Проведено 9 засідань тимчасової робочої комісії облдержадміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, де були заслухані керівники 41 підприємства-боржника.

На керівників підприємств, які порушують законодавство про сплату обов’язкових платежів, подано 2 матеріали, результатом яких стало розірвання 1 контракту. До адміністративної відповідальності притягнуто 31 посадову особу, накладено штрафів на 10,9 тис. грн., сплачено 73,6 тис. грн.

Світлана Миколаївна відзначає, що проведена робота є результативною, адже внаслідок вжитих заходів боржники сплатили 4,9 млн. грн.

Ось що розповідає Олександр Супряга, начальник юридичного відділу головного управління, про роботу органів Фонду в області з погашення заборгованості до пенсійного бюджету:

– Щотижня органи Фонду проводять зустрічі, телефонні розмови, співбесіди із керівниками боржників щодо погашення боргів. Найбільш яскравий приклад дієвості такого заходу – у результаті проведених співбесід з керівниками підприємств Чорнобаївське виробниче управління житлово-комунального господарства погасило заборгованість на суму 465 тис. грн., ПАТ «Закордоненергокомплеткбуд» та ПАТ «Електромеханічний завод «Магніт» – на суму 25,0 тис. грн. (Канівський район), Черкаський приладобудівний завод – на суму 10,1 тис. грн.

Представники Пенсійного фонду та виконавчої служби спільно проводять виїзди до боржників. У 2014 році таких рейдів було майже 900. Відбулося 118 спільних нарад з ДВС, де представники обох структур обговорювали актуальні проблеми, шукали шляхи їх вирішення, напрацьовували можливості подальшої співпраці в напрямку погашення заборгованості платників до пенсійного бюджету.

Завдяки спільним діям органів Фонду та органів державної виконавчої служби за 10 місяців ц. р. стягнуто до бюджету Пенсійного фонду України 12,3 млн. грн. заборгованості.

Однак у роботі залишаються проблемні питання, які потребують комплексного вирішення та постійної взаємодії задля наповнення пенсійного бюджету, адже на виконанні в органах ДВС області станом на 01.12.2014 перебуває 5156 виконавчих документів на суму 57,5 млн. грн.

З 18 по 24 листопада п. р. робоча група, до складу якої увійшли фахівці головного управління Фонду в області та управління Фонду в м. Черкасах, ознайомилася з виконавчими провадженнями, що перебувають на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС головного управління юстиції, відділах ДВС Черкаського міського та районного управлінь юстиції.

Під час ознайомлень перевірено провадження зі стягнення заборгованості на користь Фонду з проблемних боржників: фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності та боржників, що перебувають у банкрутстві.

Особливу увагу члени робочої групи звернули на цю категорію боржників через те, що стягнення 42,3 % заборгованості, яка перебуває на виконанні в органах ДВС області, призупинено через порушення справ про банкрутство боржників (з них 97 %, або 20,9 млн. грн. – борг підприємства-банкрута «Черкаський державний завод хімічних реактивів»).

Практика проведення ознайомлень з виконавчими провадженнями поширена в усіх управліннях Пенсійного фонду в області. Всього у 2014 році відбулося 2,3 тисячі ознайомлень, у ході яких виявлено порушень при здійсненні державними виконавцями своїх повноважень на суму понад 4 млн. грн. За результатами поданих скарг органами Фонду на дії / бездіяльність виконавців додатково до пенсійного бюджету надійшло майже 279 тис. грн.

Олександр Супряга привернув увагу страхувальників до закріплених законодавством важелів впливу державної виконавчої служби на боржників:

– Державна виконавча служба, відповідно до статті 32 Закону України від 21.04.1999 № 606 «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 606), з метою стягнення заборгованості з боржників, використовує такі важелі, як:

звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб;

звернення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;

вилучення у боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні;

інші заходи, передбачені рішенням.

Крім того, державна виконавча служба у разі невиконання рішення уповноважена застосовувати штрафні санкції.

Якщо боржник не погасив заборгованості добровільно у термін, встановлений державним виконавцем (найчастіше – 7 днів), з нього стягується виконавчий збір у розмірі 10 % суми, що підлягає стягненню.

За порушення фізичними, юридичними чи посадовими особами вимог Закону № 606, невиконання законних вимог державного виконавця, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, неповідомлення боржником про зміну місця проживання чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), неявку без поважних причин за викликом державного виконавця винні особи несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

За наявності ознак кримінального правопорушення в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення, державний виконавець складає акт про порушення і звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення особи до кримінальної відповідальності.

Світлана Миколаївна звернулася до платників нашого регіону, як юридичних, так і фізичних осіб, з проханням дотримуватись норм діючого законодавства:

– Платіжно-фінансова дисципліна має бути для вас визначальною, адже це забезпечить стабільність надходжень до бюджету Фонду, що дасть можливість своєчасно виплачувати пенсії та відновити соціальні права й гарантії застрахованих осіб, а стахувальникам не нараховуватимуть штрафні санкції та пеню за порушення пенсійного законодавства.