Я громадянин Грузії, народився 01.02.1964, проживаю в Україні та працюю на українському підприємстві з 2010 року. Чи матиму я право на пенсійну виплату в 2025 році, якщо на той час у мене буде 15 років страхового стажу?

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) пенсійний вік в Україні 60 років. Вказаного віку Ви досягнете в 2024 році. Для призначення пенсії за віком після досягнення 60-річного віку в 2024 році потрібно мати не менше 31 року страхового стажу. Страховий стаж, набутий в Україні, починаючи з січня 2004 року обчислюється за даними системи персоніфікованого обліку з урахуванням інформації про сплату страхових внесків.

Крім того, згідно зі статтею 3 Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Грузія про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення під час визначення права на пенсію враховується трудовий стаж, набутий на території України (і) або Республіки Грузія, а також трудовий стаж, що визнається на території будь-якої зі Сторін.

Якщо на 2024 рік Ви матимете не менш як 31 рік страхового стажу (сумарно набутого на території України та на території Грузії), пенсію Вам призначать після досягнення 60-річного віку. Якщо ж Ви матимете лише 15 років страхового стажу, право виходу на пенсію за віком Ви отримаєте після досягнення 65-річного віку. Зважаючи на те, що Ви громадянин Грузії, для призначення пенсії, крім інших необхідних документів, Ви маєте надати посвідку на постійне проживання.

Щодо призначення державної соціальної допомоги як непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, то призначення такої допомоги (за наявності не менш як 15 років страхового стажу) передбачено в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону № 1058. Ви такого віку досягаєте пізніше, тому підстав для призначення Вам державної соціальної допомоги немає.

За матеріалами газети «Пенсійний курєр»