Чи можна отримувати українську пенсію в Чехії?

Питання пенсійного забезпечення громадян України та Чеської Республіки вирішуються з урахуванням Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 04.07.2001, який набув чинності з 01.04.2003 (далі Договір), і Адміністративної Угоди про застосування Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 25.06.2003.

Відповідно до пункту 2 статті 40 Договору у разі переселення громадянина з території однієї Договірної Сторони на територію іншої Договірної Сторони на постійне проживання пенсія виплачується тією Договірною Стороною, що її призначила.

У разі переїзду пенсіонера в Чехію для розгляду питання про переказ пенсії з України в Чехію на адресу Пенсійного фонду України потрібно надіслати (самостійно або за посередництвом Чеського управління соціального забезпечення) заяву про переказ пенсії в Чеську Республіку, офіційно посвідчену копію документа про постійне проживання на території Чехії та інформацію, засвідчену банківською установою, про реквізити банку та номер особистого рахунку.

Якщо особа виїхала в Чехію до досягнення пенсійного віку, то відповідно до Договору здійснюється призначення пенсії кожною стороною пропорційно набутому страховому стажу на території кожної зі сторін.

Статтею 6 Договору передбачено, що на працівників поширюються правові норми тієї Договірної Сторони, на території якої здійснюється їхня трудова діяльність.

Водночас пунктом 4 статті 39 Договору передбачено, що періоди страхування, набуті згідно з правовими нормами Договірних Сторін їхніми громадянами до набуття чинності цього Договору (до 01.04.2003), буде зараховано як періоди тієї Договірної Сторони, на території якої громадянин на цей день або востаннє перед цією датою постійно проживав.

Якщо громадянин станом на 01.04.2003 постійно проживав на території Чехії, страховий стаж, набутий ним як на території Чехії, так і на території України до цієї дати, зараховується при обчисленні пенсії в Чехії.

У разі постійного проживання станом на зазначену дату на території України за весь страховий стаж до 01.04.2003, набутий на території України та Чехії, зараховується при призначенні пенсії в Україні.

За період страхового стажу, набутого після 01.04.2003, призначається частина пенсії тією Стороною, на території якої страховий стаж набуто.

Для порушення клопотання про призначення пенсії в Україні потрібно звертатися в Чеське управління соціального забезпечення з документами, що підтверджують страховий стаж, набутий на території України, для оформлення необхідних формулярів та подальшого направлення Пенсійному Фонду України для розгляду питання призначення пенсії.

Якщо особа, яка постійно проживає на території України, має стаж, набутий на території Чехії з 01.04.2003, то для порушення клопотання про призначення пенсії в Чехії потрібно звертатися в територіальне управління Пенсійного фонду України за місцем проживання для оформлення необхідних формулярів та подальшого направлення Чеській стороні.

За матеріалами газети «Пенсійний курєр»